Afrika, Južná Amerika alebo juhovýchod Ázie – každá z týchto oblastí je pre cestovateľov, dobrodruhov, veľkým lákadlom. No okrem krásnej prírody a jedinečných zmesí kultúr predstavujú aj hrozbu v podobe rôznych, viac či menej výnimočných, no rozhodne závažných ochorení.

Najobvyklejšími miestami výskytu infekčných ochorení sú tropické a subtropické oblasti, no vďaka kolonizácií a medzinárodnému obchodu prenikli aj do iných častí sveta. Pre väčšinu z nich je krajinou pôvodu Afrika.

Malária

Od talianskeho Mala aria – zlý duch. Oblasti výskytu malárie sú krajiny v okolí rovníka v Amerike, Ázii a najmä Afrike. Klasické prejavy ako horúčka či slabosť sú sprevádzané aj bolesťami brucha a zvracaním. Prenášaná je komárom z rodu Anopheles, no keďže sa pri uštipnutí komára na jeho rod pýtať nebudete, chráňte sa pred každým. Určite oblečenie z dlhým rukávom a sieťka proti moskytom, ale aj prípravky, spreje či krémy. Najnebezpečnejším obdobím dňa je podvečer, kedy útočia na cicavcov najviac. Preventívne môžete užívať aj antimalariká, no efekt nezaručujú.

 

Tropická horúčka

Súhrnný názov, pod ktorý patria mnohé. Horúčka dengue, japonská encefalitída aj západonílska horúčka a iné. Oblasti ich výskytu sú rôzne, najčastejšie Afrika, a Stredná a Južná Amerika, no taktiež určité oblasti Ázie. Vysoká horúčka, prudké bolesti hlavy a vyrážky na tele. Po ústupe napr. horúčky dengue niekedy ostáva aj ochrnutie. Choroba je opäť prenášaná komármi, no tentokrát z rodu Aedes.

Žltá zimnica

Do tretice prenášači číslo jeden – komáre. Oblasťami výskytu žltej zimnice sú samozrejme Afrika, ale aj Stredná a Južná Amerika. Prvé príznaky sú horúčka a zimnica, bolesť, nevoľnosť, zvracanie. Druhá fáza choroby však so sebou prináša vnútorné aj vonkajšie krvácanie. Približne polovica nakazených v tejto druhej fáze chorobe podľahne. Očkovanie je možné, v niektorých štátoch dokonca povinné. 

Hepatitída typu A a B

„Choroba špinavých rúk“- pomenovanie ktoré už tak úplne neplatí. Rozšírená je na celom svete a vírus prežije aj dlhšie zmrazenie či var kratší ako 5 minút. V kratších či dlhšie trvajúcich intervaloch (epidémiách)zasiahla už takmer celý svet. Keďže sa ochorenie prenáša nielen špinou na rukách, ale aj slinami, infikovanou vodou a podobne, celkom rýchlo sa rozšíri. Ak sa bavíme o vycestovaní do zahraničia, naozaj dbajte na „čisté ruky“. A nielen ruky ale napríklad aj poháre, z ktorých pijete. Dezinfekčný gél vo vrecku je skvelou pomôckou. Prevenciou je dnes celkom bežné očkovanie proti obom typom žltačky.

Cholera

Zriedka sa prenáša z človeka na človeka. Prenášačom je skôr voda či infikované potraviny. Najčastejšie prepukne v pandémiu, z histórie ich poznáme niekoľko. Prejavuje sa hnačkami, bolesťami brucha, horúčkou, ktoré vedú k vysileniu a dehydratácií organizmu. Vyskytuje sa najčastejšie v južnejšej časti Afriky a na juhovýchode Ázie. Proti ochoreniu je možné nechať sa zaočkovať.

Brušný týfus

Ochorenie tráviaceho systému spôsobené baktériou Salmonellou. Za zdroj nákazy je považovaný človek, ktorý je sám nakazený, prípadne je prenášačom, no môže ním byť aj voda či potraviny. Oblasti najčastejšieho výskytu sú opäť juhovýchod Ázie, Afrika a Južná Amerika. Symptómom je vysoká teplota a bolesti hlavy, niekedy vyrážky. Taktiež postihnutie črevného traktu a prostredníctvom krvi aj iných orgánov. Opäť je možné podstúpiť očkovanie, no prevenciou je určite dodržiavanie hygienických návykov.

Spavá choroba

Typické ochorenie Subsaharskej Afriky prenášané hmyzom, no tentokrát nie komárom ale muchou tse-tse. Opuchnutie uštipnutého miesta je začiatkom horúčok, niekedy až halucinácií. Posledné štádium je sprevádzané výbuchmi hnevu a rozhodeniu spánkového cyklu. Smrť môže nastať po dvoch až šiestich týždňoch. Prevenciou je opäť ochrana pred hmyzom.

Tipy a rady na záver

Keďže najčastejším prenášačom ochorení je hmyz, buďte pred ním obozretní. Nebojte sa investovať do prípravkov odpudzujúcich hmyz ani do oblečenia či sieťok na hlavu. Dbajte aj na rady domácich. Taktiež sa snažte v čase západu slnka nevychádzať. Najmä komáre sú vtedy najagresívnejšie, čo napokon poznáme aj tu na Slovenku. Cesty do týchto oblastí určite nie sú vhodné pre tehotné ženy. Tie totiž komárov priťahujú najviac a niektoré z týchto ochorení sú práve príčinou častých potratov v Afrike. Rozhodne sa absolútne nespoliehajte na očkovanie. Určite viete na akom princípe funguje, takže ani jeho „vybudovanie imunity“ nemusí byť vždy dostačujúce. Pred vycestovaním myslite aj na cestovné poistenie, ktoré by sa predsa len v prípade ochorenia postaralo o úhradu sumy za zdravotnú starostlivosť, prípadne o prevoz, keďže v niektorých oblastiach zdravotná starostlivosť nedosahuje ani akýsi štandard. Viac o exotických chorobách, odporúčaniach či očkovaní sa dozviete na stránke Cudzokrajných chorôb.

Autor: Ľubomíra Ivanková


Tags: 
články
Zdroj: 
tropicke-nemoci.cz, cudzokrajne.sk, inocem.sk, pixabay.com