Fotografia zachytáva udalosti, momenty v našom živote. Niektoré fotografie zachytili udalosť, ktorá zmenila život nie len ľuďom, ktorý sa na fotografii ocitli. Ale zmenila životy ľudí, ktorý fotografiu vytvorili.

 

 

DIEVČA S TRANG BANG

Dievča s Trang Bang. Najznámejšiu fotografiu s Vietnamskej vojny (1964-1975) zachytil vietnamsko-americký fotograf známy ako Nick Ut.

Jeho najznámejšia fotografia je snímka Phan Thi Kim Phuc, ktorú zachytil ako nahú 9-ročnú dievčinu popálenú napalmom bežiacu smerom k fotoaparátu po ceste u dediny Trang Bang v priebehu Vietnamskej vojny. Snímok získal v tom istom roku cenu World Press Photo a o rok neskôr aj Pulitzerovu cenu. V súčasnosti Kim Phuc žije v Kanade.

Snímku autor vytvoril 8. júna 1972 na ceste pri dediny Trang Bang, asi 40 km severozápadne od Saigonu. Niekoľko svedkov dosvedčilo, že americkí vojaci vtedy bojovali za dedinou proti príslušníkom severovietnamských jednotiek. Napalmová bomba bola zvrhnutá na dedinu omylom a navyše leteckými silami Južného Vietnamu.

Fotografia sa stala symbolom hrôz a nešťastia vojny, v ktorej trpí civilné obyvateľstvo a detí. Vyvolala hlboké precitnutie americkej verejnej mienky. Snímka tiež demonštruje význam vojnových reportérov, ktorí utvárajú vizuálnu pamäť konfliktu.

 

 

AFGÁNSKE DIEVČA

Afgánske dievča, ktorú vyfotografoval americký fotožurnalista Steve McCurry. V čase zhotovenia fotografie žila , ako utečenec v Pakistane počas sovietskej okupácie Afganistane. Portrét sa preslávil po celom svete vo chvíli, keď bol v roku 1985 zverejnený na obálke júnového vydania magazínu National Geographic v čase, keď jej bolo asi 12 rokov.  

Totožnosť afganského  dievčaťa  zostala neznáma po viac ako 17 rokov. Afganistan bol do značnej miery uzavretý pre médiá západného sveta až do porážky vlády Talibanu americkými vojskami a miestnych spojencov v roku 2001. Jej meno je Šarbat Gula a bola oficiálne identifikovaná v roku 2002.

Na jej počesť National Geographic založil fond Afghan Girls Fund, charitatívnu organizáciu s cieľom vzdelávania afganských dievčat a mladých žien. V roku 2008 fond rozšíril svoju činnosť na chlapca jeho názov sa zmenil na Afghan Children 'Fund.

 

 

DIEVČA ZO SUDÁNU

Snímok, na ktorom je podvyživene africké dievča a v pozadí sup, ktorý akoby čakal na jeho smrť. Desivá fotografia vznikla v roku 1993 hladom postihnutom Sudáne, ktorá šokovala svet, vyfotil juhoafrický fotograf Kevin Carter.  Za fotografiu získal Pulitzerovú cenu, zároveň čelil kritike, že dieťaťu nepomohol.

V roku 1993 Kevin Carter priletel do humanitárneho tábora u mesta Ayod, kde začal fotiť vyhladovaných Sudáncov. Keď sa ocitol v prírode, zbadal malé dievča, ktoré sa snažilo dostať do tábora. V tom priletel sup a pristál za dieťaťom, opísal Carter vznik snímku pre magazín Time. Nakoniec vtáka musel odohnať a sledoval dievča ako sa znovu pokúšala vydať k smeru tábora. Čo sa s ňou nakoniec stalo nezistil ani samotný Carter.

O fotografiu prejavil záujem denník The New York Times a 26. marca 1993 ju zverejnil. Snímka sa okamžite stala symbolom utrpenia v Afrike a vytlačili ju noviny po celom svete.

A čo sa stalo s dieťaťom? Jedna s verzií bola, že rodičia dievčatka boli v tábore, kam prišli po humanitárnu zásielku OSN. Fotografia však zároveň zažala diskusiu na tému, kde ležia hranice novinárčiny. A Carter čelil obrovskej kritike, že dievčaťu nepomohol. S kritikou sa Carter dočkal i profesionálneho uznania, o rok neskôr za snímok získal prestížnu Pulitzerovú cenu a zaradil sa medzi fotografické špičky.

V osobnom živote sa mu moc nedarilo. Sťažoval sa na finančné problémy a blúdila guľka zabila pri reportáži jeho najlepšie priateľa fotografa Kena Oosterbroeka. Dlhšiu dobu trpel depresiami a 27. júla 1994 spáchal samovraždu.

 

 

 

APOLLO 11- PORTÉT BUZZA ALDRINA

Let Apollo 11 bol piatym pilotovaným letom programu Apollo a prvým, ktorého posádka pristála na Mesiaci. Trojčlenná posádka misie Apollo 11 štartovala z Kennedyho vesmírneho strediska z Floridy 16. júla 1969.  Buzz mal funkciu pilota mesačného modulu, partnermi mu boli Neil Amstrong a Michael Collins.

"Houstone, tu základňa Tranquility. Orol pristál." 20. júla 1969 veta, ktorú povedal Neil Armstrong, veliteľ letu Apollo 11.  Ako prvý pozemšťan hovoril z povrchu Mesiaca. Amstrong pristál na Mesiaci s lunárnym modulom spolu s Buzzom Aldrinom. Na obežnej dráhe s veliteľským modulom krúžil Michael Collins.

Na slávny snímok si Buzz spomínal v knihe Apollo  očami astronautov:

"Ako som sa vzďaľoval od lunárneho modulu, Neil povedal: " Počkaj, Buzzi", tak som sa zastavil a otočil. A tak Neil urobil tú fotku. Páči sa mi - zachytila osamotenú ľudskú postavu proti horizonte Mesiaca spolu s odrazom Neila a lunárneho modulu, ďaleko od domova ". 

Astronauti fotili švédskym aparátom značky Hasselblad, ktorý vyhral špeciálny konkurz. Prístroj Hasselblad EL 500 bol upravení proti extrémnym teplotám - potiahnutým striebrom. Mal nový objektív s clonou 5,6 a ohniskom 60 milimetrov, a neskôr sa dostal do komerčnej sféry.

Program Apollo nahradil iný vesmírny program "vesmírne stanice".  Stanice slúžia ako laboratória na obežnej dráhe Zeme. Taktiež sa testuje vplyv beztiaže na ľudský organizmus počas dlhšieho pobytu vo vesmíre, poznatky sa majú použiť na cestovanie k planéte Mars a vráteniu sa na Mesiac.

Zaujímavosti o Buzzovi Aldrinovi

  • I keď sa stal Buzz Aldrin druhým človekom, ktorý stúpil na povrch Mesiaca. Stal sa prvým človekom, ktorý močil na inom telese vo vesmíre.
  • Na jeho počesť bol v roku 1970 pomenovaný kráter Aldrin, blízko miesta pristátia Apolla 11.
  • "Buzz" bola jeho prezývka s detských čias, ktoré vzniklo skráteným s nesprávnej výslovnosti "buzzer".
  • Má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
  • Zahral si sám seba vo filme Transformers 3, a taktiež v seriáloch Teória veľkého tresku, 30 Rock.

Autor: Matúš Kekely

 

 

Tags: 
zaujímavosti
Zdroj: 
nasa.gov, flicker.com, interez.sk, marciokenobi.wordpress.com, facebook.com, wikipedia.org, svet.sme.sk, zpravy.idnes.cz