príroda

Chrysopelea je viac známa, ako aj lietajúci had patriaci do rodiny užovkovitých (lat. Colubridae).  Lietajúce hady sú mierne jedovaté, nebezpečné hlavne pre ich malé koristi. Vyskytujú sa prevažne v juhovýchodnej  Ázii (Vietnam, Kambodža, Laos, Čína, India a Srí Lanka).

Rodina je skupina tvorená aspoň jedným rodičom a dieťaťom.  Je malou sociálnou skupinou, kde  členovia majú ochrannú, reprodukčnú, emocionálnu funkciu. Rodina ako prostredie, s ktorým sme najviac spätí, nás výrazne ovplyvňuje a my ovplyvňujeme ju. Táto jednoduchá definícia neplatí len u ľudí ale aj u divokých zvierat. Divoké zvieratá tvoria skupiny hlavne kvôli prežitiu, potrave, výchove a udržanie si teritória. Taktiež majú k svojim potomkom silné citové puto.  

Svet, v ktorom parazity ovládajú mysle svojich hostiteľov a tým ich vedú do záhuby. Svet, kde parazity poháňajú evolúciu a sú majstrami chemického maskovania vždy o krok vpred pred imunitným systémom hostiteľa. Týmto svetom je naša planéta Zem. Podľa niektorých odhadov predstavujú parazity až štyri pätiny všetkých druhov. Každý biologický druh má aspoň jedného parazita.

Len pár rokov dozadu si nad touto otázkou lámalo hlavu viacero biológov, keď na severe Nemecka začali po tisícoch vybuchovať tieto bradavičnaté obojživelníky. Nafúkli sa do niekoľkonásobnej veľkosti a explodovali. Väčšina biológov bola názoru, že ide o nejaký druh baktérie, vírusu, no ten sa v tele žiab ani vo vode nenašiel.

Odoberať RSS - príroda