slovensko

Azda najznámejší slovenský vrch, istý čas považovaný i za najvyšší (v skutočnosti, s 2 495 m.n.m., nie je ani v prvej desiatke), je považovaný za symbol posilňujúci národnú hrdosť. Tu sa stretávali štúrovci a tradícia národných výstupov trvá aj dnes. Každoročne sa naň koná spoločný výstup, ktorý je vždy pripomienkou nejakej významnej udalosti v slovenských dejinách. (V roku 2013 to bol napríklad výstup venovaný 150.

Veľký Choč, najvyšší vrch Chočských vrchov, vysoký 1611 m.n.m., ponúka jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku. Tvorí ho súvislý masív budovaný dolomitmi a vápencami, so značne strmými svahmi, zalesnenými prevažne smrekovými lesmi a  na najvyšších častiach kosodrevinou.  Nižšie časti majú miernejší sklon a zaoblenejšie formy.

Vyhliadková veža na Marťákovom kopci (854 m.n.m.) patrí od roku 2011, kedy bola sprístupnená, medzi obľúbené a vyhľadávané turistické miesta Kysúc. Pekný výhľad na všetky svetové strany, atmosféra stredovekej veže týčiacej sa na kopci, drevený altánok i s ohniskom, kde sa dá s rodinou či s priateľmi príjemne posedieť, sú hlavnými dôvodmi, prečo sa tu ľudia radi vracajú.

Cyklotrasa medzi Krásnom nad Kysucou a Novou Bystricou, ale aj výlet okolo vodnej nádrže Nová Bystrica, sú v letných dňoch lákadlom pre všetkých cyklistov.Cyklotrasu, ktorá prechádza Bystrickou dolinou, slávnostne sprístupnili 28. októbra 2012. Odvtedy je vyhľadávanou atrakciou pre cyklistov, korčuliarov, bežcov, ale slúži aj na bežné prechádzky a v zimných dňoch na bežkovanie.

Až keď sa ocitnete pri Morskom oku vo Vysokých Tatrách,  pochopíte, prečo dostal tento názov. Najväčšie tatranské pleso dosahujúce hĺbku cez 50 m, priezračná voda s kameňmi po krajoch, plávajúce ryby, rozvírenie hladiny pri pofukovaní vetra, k tomu ešte niekoľko návštevníkov relaxujúcich na brehoch vody, vám dodajú pocit, akoby ste sa skutočne nachádzali pri mori. Už podľa legiend bolo toto pleso pod zemou prepojené s morom.

Stránky

Odoberať RSS - slovensko