Vylodenie v Normandii, 6. júna 1944 známa aj pod názvom Operácia Overlord, bola jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny, ktorá otvorila západný front. Tejto operácie sa zúčastnili jednotky z dvanástich spojeneckých národov: Austrália, Belgicko, Kanada, Československo, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.

Dôležitým aspektom vylodenia bolo udržanie krídel predmostí vytvorených na plážach. Túto úlohu mali splniť výsadkové jednotky. V noci z 5. na 6. júna stovky dopravných strojov Douglas C-47 Skytrain a klzákov priniesli do Normandie prvých spojeneckých vojakov. Boli to príslušníci americkej 82. a 101. výsadkovej divízie západne od pláže Utah a vojaci britskej 6. výsadkovej divízie východne od pláže Sword.  

 

Pásmo nemeckých železobetónových opevnení (Atlantický val) siahal spoza nórskeho pobrežia za polárnym kruhom, cez Dánsko, Holandsko, Belgicko a Francúzsko až k hraniciam Španielska, pričom malo mať dĺžku takmer 4000 km. Pevnosti a pevnôstky boli tvorené železobetónovými pozorovateľňami, objektmi pre guľomety a protitankové kanóny, no existovali aj mohutné stavby, ktoré v sebe ukrývali delá kalibru 400 mm, pre vedenie paľby po námorných cieľoch.

Spojenci nasadili do Normandie 39 divízii, s toho bolo 20 amerických divízií, 14 britských, 3 kanadské a po jednej poskytlo exilové poľské a francúzske vojsko. Tieto vojská podporovala armáda 12 000 lietadiel a ďalších 4500 dopravných lietadiel a klzákov. Námornú silu tvorilo 2700 vojenských lodí rozličného určenia a tonáže a 1897 menších vyloďovacích plavidiel. Sila, ktorú mali spojenci pri vylodení predstavovala asi 350 tisíc mužov. Prvý deň prišli spojenci o 12 000 mužov a Nemci o 1000 mužov.

Západní Spojenci viazali na západnom fronte iba okolo 20% nemeckých vojsk a do konca vojny tam zničili okolo 7% nemeckých síl.

 

Robert Capa (22.10.1913 - 25.5.1954) maďarský vojnový fotograf vlastným menom Endre Friedmann. Zúčastnil sa 5 vojnových konfliktov (od španielskej občianskej vojny až po vojnu v Indočíne). Taktiež sa zúčastnil vylodenia v Normandii na pláži Omaha. Osudným sa mu stala Francúzsko-Vietnamska vojna, keď šliapol na jednu s min. Bol vždy v prvej línii, jeho fotky neboli plné krvi, skôr veľmi emotívne.

Citát:  "Ak vaše fotografie nie sú dosť dobré, nie ste dosť blízko"

Autor: Matúš Kekely

 

 

 

 

Tags: 
zaujímavosti
Zdroj: 
wikipedia.org, reelfoto.blogspot.sk, robgrimesphotography.co.uk, historylink101.com, boston.com, buddies-pisek.wbs.cz