Pri niektorých videách a rozhovoroch, aký nebezpečný islam môže byť, ako nie je hriechom zabiť neveriaceho človeka a podobných, pre nás už len ťažko pochopiteľných zmýšľaniach, sa možno rovnako aj vám naskytne pohľad z filmu Kráľovstvo nebeské, zachytávajúceho križiacke výpravy kresťanov, kde istý kresťanský fanatik vyhlasuje v dave: „Zabiť neveriaceho, nie je vražda. Je to cesta do neba.“

S takouto podobou fanatizmu a v takom rozsahu sa už medzi kresťanmi nestretneme. Obdobím, v akom sa islam nachádza, si už kresťanstvo prešlo. Islam má takúto cestu vývoja ešte len pred sebou. Každopádne, hádzať všetkých moslimov do jedného vreca, by bolo až priveľmi povrchné. Dotyčnej radikálne skupiny, ktorej sa to týka, to dohovorí a vysvetli niekto len veľmi ťažko.

Zastaviť ich vojenskou silou je len neúplným vyriešením a utíšením situácie teraz. Vyriešiť tento problém na stálo si vyžaduje čas a použiť celkom iné zbrane. Tie však nezabíjajú a nie sú v zbrojniciach.

 

Poučený z dejín môžeme vedieť, čo je akýmsi podkladom, základom, aby sa radikálne skupiny a strany uchopili moci v krajine. Hitlerovi pomohol stav, v ktorom sa ekonomicky katastrofálne a sankciami postihnuté Nemecko nachádzalo. Rovnako tak ťažia z negatívneho stavu v daných oblastiach a zo zlej životnej úrovne vodcovia radikálnych skupín Islamu. V štáte s ekonomickým rastom a s dobrou životnou úrovňou môžeme takýto scenár čakať len veľmi ťažko.

Ako pomôcť zdvihnúť životnú úroveň tunajších ľudí: vyslaním odborníkov (nie len tých vojenských), finančnou injekciou do budovania infraštruktúry, podpory školstva, investormi... je už skôr otázka pre kompetentných. Problému radikálnych a smrť šíriacich skupín sa zrejme inak definitívne nezbavíme.

Dobre si však môžeme predstaviť, s akým ohlasom by sa takéto návrhy: finančne pomôcť nejakému štátu v Ázií či v Afrike, mohli stretnúť medzi verejnosťou.

Každopádne, peniaze tam smerujú aj teraz: vyslaním vojakov, stíhačiek, techniky, ich údržbou, staraním sa o vojakov v danom štáte...  Ak to bude jediné alebo to hlavné, ako bude Západ pomáhať, bude tam svojich vojakov posielať ešte veľmi, veľmi dlho.

Autor: František Kekely

 

 

Tags: 
články