Čo to vlastne street workout je? V skratke povedané: cvičenie s vlastnou váhou. Netreba k tomu žiadne vybavenie alebo len minimálne. Jedná sa o kalistenické cvičenia (cvičenia s vlastnou váhou) ako sú napríklad kľuky, drepy, brušáky, výpady, dvíhanie sa na hrazde, bradlách a podobne. 

Tieto cviky ponúkajú množstvo variácií, ako ich môžeme vykonať. Keď už sa nám klasické kľuky zdajú ľahké, môžeme skúsiť kľuky s tlesknutím rúk, s výskokom (angličáky), kľuky na jednej ruky alebo dokonca kľuky v stojke na rukách. Tak isto je to aj pri iných cvikoch, ktoré sa dajú rôznymi spôsobmi kombinovať, striedať, sťažiť a posúvať o ďalšiu úroveň. Výhodou street workoutu je najmä to, že je efektívne a zároveň zadarmo. Nepotrebujeme k tomu žiadnu predplatenú permanentku, posilňovacie zariadenia, a teda ťažko sa môže človek vyhovoriť na peňažný stav. Výhodou týchto cvikov je aj ich univerzálnosť. Pri kalistenických cvičeniach nikdy neprecvičujeme len danú partiu, ale zapájame väčšiu skupinu svalov. 

Tento štýl tréningu je používaný tisíce rokov. Do povedomia ho posunul v posledných rokoch taktiež film 300: Bitka pri Termopylách, kde niektorí herci museli absolvovať tieto tréningy, aby získali postavy, ktoré sme mali možnosť neskôr vidieť vo filme. Hlavnú zásluhu na šírení tohto športu ma jednoznačne internet. Mnohé videá z celého sveta nadchli a inšpirovali masy ľudí. Taktiež vlnu street workoutu v Čechách a na Slovensku odštartoval v značnej miere projekt Seberevolta. Ide o projekt hlavne pre mladých ľudí, aby trávili svoj čas inak, nie len pred monitorom a v baroch. Na internete má tento projekt voľne dostupných niekoľko videí, v ktorých rozoberá jednotlivé cviky, správne stravovanie a podobne.

 

Street workout je unikátne cvičenie, kde všetko čo potrebujeme je naše telo. Hovorí sa o ňom ako o novodobom fitness fenoméne, no v skutočnosti je tu dlhšie ako boli vynájdené prvé činky. Pri dobrom stravovaní (žiadne fast-foody, sladkosti večer, sladené vody...) dokáže vyrysovať ľudské telo na nepoznanie.  

 

Prečo sa oplatí cvičiť?

Nejde len o frajerské pretŕčanie sa s vyšportovaným telom, ale najmä o zdravie, ako telesné, tak duševné. Cvičenie mení pomer svalstva a tuku v našom tele. Zlepšuje sa nám kondícia. Stávame sa menej ťarbavý. Máme viac energie a neunavíme sa tak rýchlo. Zlepšuje sa nám psychický stav, nálada, sme odolnejší voči stresu a únave. Zvyšuje sa nám sebavedomie, sme viac so sebou spokojný. Máme menej ťažkostí s kĺbmi, s chrbticou. Znižuje sa riziko cukrovky. Lepšie sa nám hoja rany. Získavame lepšiu imunitu. Pôsobí kladne na naše srdce, kosti, cholesterol, dýchanie a určite by sme našli ešte množstvo priaznivých účinkov cvičenia. Stačí len niekoľko minút denne a náš život sa môže zlepšiť.    

V okolí základných škôl môžeme často nájsť vhodné podmienky pre street workout (bradlá, hrazdy), na ktorých sa dá dobre zacvičiť.

 

 

Autor: František Kekely

 

 

Tags: 
zaujímavosti
Zdroj: 
trecteam.com, Street Workout Slovakia